تولید 40 مگاوات برق از زباله تا سه سال آینده

t08
بازیافت بیش از 43 هزار تن زباله در سنندج وارد چرخه
دسامبر 16, 2018
t06
با احتیاط آشغال بریزید زباله‌گردها مشغول کارند
دسامبر 16, 2018

به گزارش ایلنا، علی نیازی مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی‌ شهرداری تهران امروز در نشست خبری نخستین اجلاس فصلی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در تهران اظهار کرد: در یک سال اخیر مجموعه شورای شهر و شهرداری تهران تاکید زیادی بر استفاده از مشارکت بخش خصوصی در اداره شهر دارند.

او با بیان اینکه بیش از دو سوم بودجه سالانه شهرداری منابع نقد و کمتر از یک سوم منابع غیرنقد است، گفت: هزینه نگهداشت شهر هم حدود دو سوم است که همه منابع نقد را مصرف می‌کند.

نیازی کاهش در هزینه‌های نگهداشت شهر با واگذاری پروژه‌های مرتبط با این حوزه را راهکاری برای تامین منابع عنوان کرد.

مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی‌ شهر تهران، با تاکید بر لزوم ارایه سرویس‌های بهتر به شهروندان توضیح داد: تامین منابع نقدی این حوزه‌ها از توان بودجه شهرداری خارج است؛ بنابراین راهکار ما استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بخش‌های مختلف است.

به گفته نیازی، قبلا در حوزه ساخت و ساز تمایل به سرمایه‌گذاری زیاد بود اما امروز باید جنس کار متفاوت باشد. به همین دلیل ۲۶ آذر در اجلاسی با مشارکت شهرداری تهران، اتاق بازرگانی تهران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ظرفیت‌های بیشتر تهران برای جلب مشارکت بخش خصوصی معرفی می‌شود.

او تعداد این پروژه‌ها را حدود ۴۰ عدد و به ارزش ۴ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: این فرصت‌ها در زمینه‌های حمل و نقل، پسماند و پروژه‌های فرهنگی و اجتماعی است. قرار است هر سه ماه یکبار فرصت‌های جدید شناسایی و تعریف شود.

این مقام مسئول افزود: قانون بودجه سال ۹۷ شهرداری تهران به سازمان سرمایه‌گذاری اجازه داده تا سقف ۳ هزار میلیارد تومان سرمایه جذب کند. تا امروز هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از این رقم قرارداد بسته شده است که نسبت به مدت مشابه پارسال بسیار رشد داشته است.

نیازی ادامه داد: ۱۲۰۰ میلیارد تومان دیگر هم در ظرفیت‌های دیگر قرار است به کار گرفته شود. مثلا سالهاست زباله‌ها در آراد کوه کهریزک دفع می‌شود که خطرات زیادی دارد. قرار است تا سه سال آینده از این زباله‌ها حدود ۴۰ مگاوات برق تولید شود.

مدیرعامل سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت مردمی‌ شهر تهران، از ماشین‌های اشتراکی به عنوان یکی از فرصت‌های سرمایه‌گذاری برای جلب مشارکت بخش خصوصی خبر داد و گفت: این پروژه مانند تاکسی‌های اینترنتی است و با یک اپلیکیشین کار می‌کند با این تفاوت که در این ماشین‌های اشتراکی راننده‌ای وجود ندارد و خود فرد متقاضی به عنوان راننده، خودرو را می‌راند. این ماشین‌ها آلودگی کمتری دارند، با اپلیکیشن در آنها باز است و فرد می‌تواند تا مقصد رانندگی کند و سپس هزینه‌ را پرداخت کند. در این زمینه مطالعاتی صورت گرفته است.

او با بیان اینکه تجهیز و بهره‌برداری از خط 6 مترو یکی از فرصت‌های معرفی شده برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، اظهار کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا تجهیز و بهره‌برداری از این خط به بخش غیردولتی واگذار شود. شرکت بهره‌برداری مترو در وضع موجود و تورم نیروی انسانی، یک بخش زیان‌ده است؛ بنابراین تاکید داریم یک خط را به عنوان نمونه به بخش خصوصی واگذار کنیم.

نیازی درباره تعداد زیاد پروژه‌های نیمه‌کاره در شهر و زیان‌ده بودن برخی از آنها هم توضیح داد: سرمایه گذار خودش تصمیم می‌گیرد که در کدام بخش سرمایه‌گذاری کند. باید برای بخش خصوصی فرصت ایجاد کنیم مثلا مسابقه‌ای برگزار کردیم که پروژه اتصال دریاچه شهدای خلیج فارس به پارک چیتگر به بخش خصوصی واگذار شود. این یک فرصت گردشگری است.

او این را هم گفت که توسعه فاز دوم بیمارستان آتیه با مشارکت بخش خصوصی در دست اجراست و همچنین 40 پروژه در نخستین اجلاس ارائه می‌شود.

نظارت شهرداری بر پروژه‌های شهری بخش خصوصی

سعید اسلامی‌ بیدگلی رئیس کانون نهادهای سرمایه‌گذاری و عضو شورای عالی بورس هم در این نشست گفت: در سال‌های گذشته چه در حوزه شهری و کلانشهرها و در سطح دولت مشکلات مالی و پولی به وجود آمده است که پروژه‌ها را با چالش مواجه کرده است.

او با بیان اینکه به همین دلیل هم ایده‌های دیگری برای برون‌رفت از این مشکلات پیش بینی شده است، افزود: نوع سرمایه‌گذاری‌ها با تامین مالی‌های قدیم فرق کرده است، در این صورت است که شرایط سودآوری و بازگشت سرمایه هم تغییر کرده است.

به گفته او؛ پروژه‌ها با ساختار و شیوه خاص خود تامین مالی می‌شود. از طرف دیگر دولت و نهادهای حاکمیتی و شهرداری تهران نقش نظارتی و قانونگذاری خود را انجام خواهد داد.

نخستین اجلاس فصلی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری شهر تهران و مشارکت‌های عمومی_‌خصوصی، 26 آذر ماه با حضور مسئولان و مدیران ارشد شهری و به همت سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی‌شهرداری تهران، اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی تهران و کانون نهادهای سرمایه‌گذاری برگزار می‌شود.

این همایش فصلی با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن‌هاشمی‌ رییس شورای شهر تهران و مسعود خوانساری رییس اتاق بازرگانی تهران در 3 پنل اصلی پیرامون مسائلی همچون نظام‌های قانونیPPP ، خلاء‌های قانونی موجود در بهره‌برداری از مدل‎های PPP، فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگی و اجتماعی و بهره‌گیری از نظام نوآوری در تعریف فرصت‌های جدید، رویکردهای شهرداری تهران در جذب سرمایه بخش خصوصی در حوزه حمل و‌نقل و ترافیک و ارائه نمونه فرصت‌ها برگزار می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*