تفکیک کمتر از 5 درصد زباله در خراسان جنوبی

t02
بازیافت آمین آلوده برای نخستین بار
دسامبر 11, 2018
t04
زباله چالوس، ضرورت چاره اندیشی برای یک معضل قدیمی
دسامبر 11, 2018

به گزارش ایرنا حسن اکبری روز دوشنبه در همایش روز جهانی خاک در بیرجند افزود: هر نوع زباله در بهترین حالت دفع فعلی منجر به آلودگی خاک می شود.
وی ادامه داد: سالانه میلیون ها تن پلاستیک استفاده می شود هرچند تجزیه آن زمان بر است اما در نهایت منجر به آلودگی خاک می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار داشت: اقتصاددان ها معتقدند کشوری ثروتمندتر است که خاک حاصلخیزی داشته باشد و از آن بهره برداری کند لذا بزرگترین سرمایه هر کشور خاک آن است.
وی با بیان اینکه سالانه بیش از 2 میلیارد تن خاک حاصلخیز کشور به صورت فرسایش از بین می رود عنوان کرد: در جنگ دفاع مقدس برای حفظ یک وجب از خاک وطن خود شهیدان زیادی دادیم اما اکنون بخاطر عوامل انسانی و غیرانسانی و به دست خود خاک را نابود می کنیم.
اکبری، آب، خاک و پوشش گیاهی را سه عامل اصلی پایداری طبیعت، تولید و توسعه دانست و بیان کرد: هر کدام از این سه عامل آسیب ببیند روی عوامل دیگر هم تاثیرات منفی خواهد گذاشت پس پایداری این عوامل به صورت زنجیره وار به هم متصل هستند.
وی یادآور شد: هیچ نوع توسعه ای در کشور امکان پذیر نیست مگر اینکه اجزای طبیعت بتوانند کار خود را به درستی انجام دهند چون با آسیب این سه عامل تنوع زیستی، هوای مناسب، آب و سایر نیز از بین خواهد رفت.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه به مولفه مهم خاک کم توجهی کرده ایم یادآور شد: محدودیت های طبیعی که در کشور داریم این مولفه ها را تحت فشار قرار داده ضمن اینکه عوامل انسانی نیز به آن افزوده شده است.
وی تاکید کرد: ایران از نظر شدت بیابانزایی جزو پنج کشور نخست دنیا و خراسان جنوبی هم جزو پنج استان صاحب بیشترین شدت فرسایش بادی و کانون های فرسایش است.
اکبری با بیان اینکه از نظر بیابانزایی در دنیا و کشور جایگاه فرسایش و نابودی منابع خاک نگران کننده است اظهار داشت: در کنار محدودیت های طبیعی عوامل انسانی از جمله چرای بی رویه، آلودگی خاک، الگوی نامناسب کاشت، تغییر کاربری ها و بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب بروز بیابان و فرسایش شده است.
وی ادامه داد: بهره برداری بیش از حد از سفره های آب زیرزمینی سبب افت سفره و کاهش رطوبت خاک شده است و این پازل منتج به نابودی منابع خاک توسط انسان شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی به شعار امسال روز جهانی خاک با عنوان «توقف آلودگی خاک» اشاره کرد و گفت: شاید تا چند سال اخیر واژه آلودگی خاک برای ما نمود نداشت اما اکنون دنیا به این نتیجه رسیده آلودگی خاک نامرئی و بسیار خطرناک است چون به صورت تدریجی اتفاق می افتد و تقریبا درمان ندارد.
وی بیان کرد: امکان رفع آلودگی هوا وجود دارد اما رفع آلودگی خاک بسیار هزینه بر و زمان بر است چون در مجموعه کار با خاک هزینه بر است.
اکبری اظهار داشت: بخشی از آلودگی خاک مربوط به بخش کشاورزی از جمله سموم دفع آفات و آبیاری نامناسب است علاوه بر این زباله های خانگی، پزشکی، صنعتی، کشاورزی و سایر نیز از دیگر عوامل آلوده کننده خاک محسوب می شوند.
وی افزود: همچنین مواد شیمیایی شناخته و ناشناخته زیادی تولید می شود اما اثرات آن ارزیابی نمی شود بنابراین اگر قرار است به کاهش آلودگی خاک کمک کنیم باید پلاستیک کمتری مصرف و زباله کمتری تولید کنیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی بیان کرد: هرچند خاک قدرت خودپالایی دارد اما خاک در برابر فاضلاب های تجمعی قدرت خود را از دست داده و در نهایت موجب آلودگی خاک می شود.
وی خراسان جنوبی را استانی در معرض توسعه صنعتی دانست و گفت: یکی از مهمترین چالش های پیش روی ما فرسایش خاک است در حالیکه علاوه بر تغییر کاربری و چرای بی رویه دام، ایجاد جاده های متعدد و توسعه معادن کانون های فرسایش خاک را افزایش می دهند.
اکبری اضافه کرد: در این صورت نه تنها خاک را از دست می دهیم که با یک معضل لاینحل آلودگی گرد و غبار و ریزگرد مواجه خواهیم شد، با وضع کنونی فرسایش استان و خالی شدن سفره های آب زیرزمینی، شرایط طبیعی استان استعداد تبدیل شدن به استانی با مشکل گرد و غبار شدید را دارد.
وی با بیان اینکه عوامل جزئی زیادی سبب آلودگی خاک می شود گفت: به عنوان مثال در سه سال گذشته 6 مورد واژگونی تانکرهای حامل مواد سوختی در جاده های استان داشتیم که سطح قابل توجهی را پوشش و رفع آلودگی آن بسیار دشوار است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تاکید کرد: از آنجایی که رفع آلودگی خاک بسیار سخت است باید به سمت پیشگیری پیش برویم و این کار یک یا 2 دستگاه نیست و همه دستگاه های اجرایی باید پای کار باشند.
وی افزود: از شهرک های صنعتی و سازمان صنع، معدن و تجارت استان درخواست می شود توجه ویژه ای به توسعه معادن و بروز فرسایش خاک داشته باشند.
اکبری بر مدیریت چرای دام در استان تاکید کرد و گفت: امسال تعداد زیادی مجوز پرواربندی شتردر استان صادر شده که با بهره برداری از آن چرای دام در طبیعت نیز افزایش خواهد یافت و این موضوع ما را در آینده با چالش های زیادی مواجه خواهد کرد.
وی تاکید کرد: دانشگاه ها بخشی از تحقیقات دانشجویان را در ارتباط با محافظت از خاک، بهبود و کیفیت خاک و رفع آلودگی آن اختصاص دهند تا از این منبع خدادادی استفاده مناسب داشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*