کشف حجم غیر قابل باور زباله انسانی در معده نهنگ عنبر

k02
تبدیل زباله تر به کود
نوامبر 26, 2018
t03
نتایج عجیب و جالب «باستان‌شناسی زباله‌» در تهران
نوامبر 27, 2018

نهنگ عنبر که اصطلاحا به آن شاه نهنگ هم گفته می شود، یکی از جاندارانی است که در اکثر اقیانوس ها می توان آن را مشاهده کرد. اخیرا کشف جسد یک نهنگ عنبر با معده ای مملو از زباله و پلاستیک، کارشناسان را نگران کرده است.

تنها مسئول مرگ نهنگ عنبر کشف شده در سواحل اندونزی، انسان و زباله های انسانی است. کالبد شکافی و تحقیق بر روی محتویات معده این نهنگ عنبر نشان داد که حجم عظیمی از پلاستیک و زباله های انسانی به تدریج مرگ این جانور اقیانوسی را رقم زده است.

در حدود 1000 قطعه مختلف زباله در بدن این نهنگ عنبر کشف شد که شامل 115 قطعه لیوان پلاستیکی ، 25 قطعه نایلون پلاستیکی، دو عدد دمپایی، سیم های مختلف و 6 کیلو گرم از دیگر انواع زباله های انسانی بود. همه این زباله ها در فضای 9 و نیم متری معده این نهنگ جا خوش کرده بودند.

شاید نتوان با قاطعیت علت مرگ این نهنگ عنبر را عنوان کرد، اما نمی توان منکر نقش اساسی این حجم عظیم از پلاستیک شد. همچنین در سال جاری دو وال دیگر در حالی بی جان و در کنار ساحل یافت شدند که معده آنها مملو از  زباله بود.

تهدید نهنگ عنبر با پلاستیک

یکی از آنها یک نهنگ عنبر 10 متری بود که در سواحل اسپانیا کشف شد و 29 کیلوگرم پلاستک از معده آن خارج شد. در ماه ژانویه نیز یک وال در حالی در سواحل تایلند کشف شد که  7/7 کیلوگرم پلاستیک را در معده خود جای داده بود. به نظر می رسد پلاستیک مانع از هظم درست غذا در معده این وال ها شده و در نهایت آنها را به کام مرگ فرو برده است.

نتایج یک تحقیق در سال 2015 نشان داد که بیش از 8/3 میلیارد تن پلاستیک از سال 1950 توسط انسان تولید شده است که در حدود 6/3 میلیارد تن از آن در طبیعت رها شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*