زباله سوز؛ ناکارآمدترین تهدید برای سلامت شهروندان

ofot6si2
عکس/ بازیافت جالب مترو در فرانسه
نوامبر 11, 2018
ofot6si2
قرارداد تولید برق از زباله های تهران امضا شد
نوامبر 11, 2018

به گزارش اسکان، به دنبال اجرایی شدن “پروژه زباله سوز نوشهر” و زمزمه های استقرار زباله سوز در دیگر نقاط استان، “شبکه تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی مازندران” با صدور یک بیانیه درباره شیوع این روش در استان فوق هشدار داد و درخواست نظارت جدی مسوولان محیط زیست و نماینده این شبکه بر تاسیسات وعملکرد زباله سوز فوق را طرح کرد.

در این بیانیه تاکید شده که علاوه بر گران بودن روش “زباله سوز” برای حل معضل زباله، امروزه این شیوه به علت مشکلات بهداشتی ومحیط زیستی در جهان مدرن نیز منسوخ شده است؛ چرا که آخرین پژوهش های انجام شده در جهان ثابت کرده اند که زباله سوزها با پراکندن آلاینده های خطرناک، افزایش بیماری های سرطانی و دیگر بیماری های لاعلاج را در پی دارند. متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

“بنام آفریدگار آب و آفتاب”

سال هاست که طرفداران محیط زیست، راه برون رفت از معضل پسماند را کاهش حداقل تولید زباله، تفکیک، بازمصرف و بازیافت و توسعه فرآیند کمپوست سازی با بهره گیری از تکنولوژی های نوین دانسته و بر این مسیر اصرار می ورزند. اما  شوربختانه در چند سال اخیر شیوه ای خطرناک و بسیارگران در دستور‌کار قرار گرفته و پروژه های زباله سوز نوشهر و ساری در دست اجرا می باشد.

زباله سوزها نه تنها گران ترین روش برای حل مشکل پسماند هستند؛ بلکه باتوجه به بحران گرمایش زمین در افزایش گرما و گازهای گلخانه ای اثرات بسیار سوئی  نیز خواهند داشت. علاوه بر آن، میزان بارندگی و بالا بودن رطوبت هوا در مازندران و سطح ایستایی آب ها از جمله محدودیت هایی هستند که برای خشک بودن زباله و ورود آن به کوره و آلوده شدن آب های زیرزمینی مشکل آفرین خواهند بود.

بر اساس آخرین پژوهش های انجام شده در دنیا مشخص شده است که زباله سوزها با پراکندن آلاینده های خطرناکی چون دیوکسین – فوران و غیره سبب افزایش بیماری های سرطانی و تغییرات ژنتیکی و نقایص جنینی و دیگر بیماری های لاعلاج می گردند.

بنابراین باتوجه به حساسیت بالا، نحوه عمل کارخانه زباله سوز به لحاظ  استاندارد نبودن فیلترها و عواقب خطرناک آن، امروزه استقرار زباله سوز در اکثر کشورهای دنیا حتی آمریکا منسوخ گردیده است .

بدین وسیله “شبکه تشکل های محیط زیست ومنابع طبیعی مازندران” هشدارهای لازم را به شرح زیر به اطلاع مسئولان ذی ربط، مردم و رسانه ها می رساند:

1-از آنجائی که اجرای “پروژه زباله سوز نوشهر” در مرحله پایانی می باشد، ضرورت دارد قبل از شروع به کارِ این طرح، مسئولین ذی ربط محیط زیست به همراهی متخصصان در حوزه  سازمان های مردم نهاد محیط زیستی، گزارشی از عملکرد فیلترها و انطباق آن با استاندارهای جهانی و میزان آلایندگی آنرا به اطلاع مردم  برسانند.
2-از احداث زباله سوزهای دیگر در  استان  به طور جدی ممانعت به عمل آید.

3-شایسته است به جای صرف ِ هزینه های گزاف برای اجرای پروژه های زباله سوز، نسبت به ترویج  و آموزش همگانی برای کاهش و تفکیک زباله اقدام گردد و تکنولوژی های مناسبی برای بازیافت و تفکیک از مبدا جهت کمپوست سازی با مشارکت عموم جامعه برنامه ریزی گردد.

4-“شبکه تشکل های محیط زیست و منابع طبیعی مازندران” آمادگی خود را برای همکاری به منظورتحقق موارد یاد شده اعلام می دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*