روش جداسازی و تفکيک زباله در منزل

T07
بازیافت کاغذ اصلی‌ترین عامل حفظ محیط‌‌ زیست کشور
سپتامبر 24, 2018
T01
واحدهای بازیافت غیرمجاز جاده گردشگری همدان ساماندهی می‌شوند
سپتامبر 25, 2018

روش جداسازی و تفکيک زباله در منزل

T011

حداقل دو کيسه زباله داشته باشيم؛ زباله‌هاي خشک و تر که دو نوع اصلي زباله است
تا صحبت از تفکيک زباله از مبدأ مي‌شود، بسياري از شهروندان گمان مي کنند اين کار يک فرآيند سخت و پيچيده است که نياز به مهارت ويژه دارد، اما جداسازي زباله‌ در منزل، فرآيند بسيار ساده‌اي است که با چند بار انجام دادن آن، به يک عادت مفيد و روزمره تبديل خواهد شد.
تفکيک زباله را چگونه در خانه انجام دهيم؟
هميشه گفته اند پيشگيري بهتر از درمان است و شايد همين موضوع درباره بازيافت زباله ها نيز صادق باشد. يعني بهتر است در وهله اول تا جايي که مي توانيم زباله کمتري توليد کنيم تا در مرحله بعدي، انرژي کمتري براي تفکيک زباله و بازيافت زباله مصرف کنيم.
مي توان با توليد کمتر زباله هايي که ​ از شيشه، کاغذ و نايلون تشکيل شده است، براي حفاظت از محيط‌ زيست قدم جدي برداريم، اما واقعيت اين است که در زندگي هاي امروزه، زباله و زباله‌ سازي بخش جداناپذيري از زندگي روزمره است. تنها کار مفيدي که مي‌توان در اين رابطه انجام داد، توليد زباله کمتر و تفکيک زباله ها در منزل است. مثلا استفاده از غذاي خانگي و استفاده‌ نکردن از غذاهاي آماده، ناخودآگاه حجم زيادي از زباله هاي توليدي حاصل از ظروف يکبار مصرف را کاهش مي دهد.
تفکيک زباله از مبدأ، کار سختي نيست
تا صحبت از تفکيک زباله از مبدأ مي شود، بسياري از شهروندان گمان مي کنند اين کار يک فرآيند سخت و پيچيده است که نياز به مهارت ويژه دارد، اما جداسازي زباله‌ در منزل، فرآيند بسيار ساده‌اي است که با چند بار انجام دادن آن، به يک عادت مفيد و روزمره تبديل خواهد شد.
اولين قدم اين است که همه زباله ها را در يک کيسه زباله يکسان نيندازيم و در منزل، حداقل دو کيسه زباله داشته باشيم؛ زباله هاي خشک و تر که دو نوع اصلي زباله است.
اغلب مواد خوراکي، شامل پسماند​ غذاها و ميوه‌ها در دسته زباله هاي تر قرار مي‌گيرد و بيشتر آنها نيز قابليت تبديل شدن به کودها و کمپوست ها را دارند، اگر چه گفته مي‌شود مي توان اين زباله ها را در زمين دفن و کمپوست توليد کرد، اما واقعا چنين کاري در زندگي‌هاي آپارتمان‌نشيني امروزي، نزديک به محال است و همين که زباله تر را که جذب زمين مي‌شود، جدا از زباله‌هاي خشک قرار دهيم، کمک بسيار بزرگي به صنعت بازيافت کرده ايم.
اما زباله خشک، شامل انواع قوطي کنسروها و ظرف‌هاي فلزي، ​ پلاستيکي، کاغذ و مقوا​ست که همه اين مواد در صورت تفکيک شدن از زباله خشک مي‌تواند دوباره جذب صنعت شود.
نکته بسيار مهمي که بايد در تفکيک زباله به آن دقت کنيم، جداسازي زباله خطرناک از ساير زباله​هاي خشک و تر است. بسياري از زباله هاي بيمارستاني و حتي پسماند انواع باتري هاي يکبار مصرف در صورت رعايت نکردن اصول ايمني براي دفع آنها مي‌تواند خطرات زيست‌محيطي جبران ناپذيري به بار آورد.
تفکيک زباله در ساير کشورها
بهترين کشور جهان از نظر تفکيک زباله و بازيافت زباله ​سوئيس است. در اين کشور، مردم و دولت با همکاري همديگر، بهترين سيستم بازيافت پسماندها را در جهان اجرا مي‌کنند که زبانزد بسياري از کشورهاي جهان است. در اين کشور، حتي روغن هاي مصرفي مردم هم بازيافت مي‌شود و در همه فروشگاه‌هاي کوچک و بزرگ اين کشور، سطل‌هاي زباله مجزايي براي پسماندهاي خشک و تر وجود دارد. ريختن زباله در اين کشور جرم محسوب مي شود و هر فردي که در خيابان آشغال بريزد، جريمه خواهد شد؛ همچنين در اين کشور، قيمت هر کيسه زباله به بيش از يک يورو مي رسد که در نتيجه افراد ترغيب مي‌شوند زباله‌هاي کمتري توليد کنند.
در کشور دانمارک نيز الگويي کم نظير از صنعت بازيافت زباله وجود دارد. در اين کشور، دولت از صنايعي که کمترين ميزان زباله را توليد کند، حمايت مي کند و گفته مي شود در اين کشور سبز و پاک، بيش از يک درصد از مردم در کار صنعت بازيافت و تفکيک زباله فعاليت مي‌کنند.
کشور آلمان نيز در زمينه بازيافت زباله، دست ‌کمي از سوئيس و دانمارک ندارد و حتي مردم اين کشور براي هر نوع زباله، ظرف جداگانه اي تعبيه کرده اند و در واقع، تنها به جداسازي زباله هاي خشک و تر از يکديگر قناعت نمي‌کنند. اما شايد باورتان نشود که کشور سنگال نيز يکي از کشورهاي پيشرو در صنعت بازيافت است که روز به روز نيز بر قدرت اين صنعت در سنگال افزوده مي‌شود؛ البته اين کشور براي بازيافت بهتر زباله‌ها از ساير کشورهاي اروپايي نيز کمک مي گيرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*