06
آغاز به کار سامانه تمو در نظرآباد و گلسار استان البرز + عکس
سپتامبر 10, 2018
01
عکس/ بطری‌های پلاستیکی در بنگلادش چگونه بازیافت می‌شوند؟
سپتامبر 12, 2018

تردیدی نیست که جداسازی زباله های تر و خشک از هم باید اجباری شود.جداسازی یا تفکیک اصطلاحی است که به سادگی به قرار دادن زباله ها در دو گروه تر و خشک اشاره دارد;عاملی که باعث می شود دستکاری مواد زاید جامد و کار بعدی روی زباله ها راحت تر صورت گیرد.

برای دانستن اینکه کدام زباله ها تر و یا قابل تجزیه زیستی هستند و یا خشکند و نمی توان آنها را مورد این قسم تجزیه قرار داد کافی است از خودتان بپرسید:اگر من این زباله را داخل چاله ای قرار داده و رویش را بپوشانم, آیا تبدیل به لجن یا کود می شود؟

tarkhoshk
چرا جداسازی مهم است؟
جداسازی مهم است زیرا:
زباله هایی که خوب جدا نمی شوند در اماکن دفن زباله مخلوط می شوند.خطر این امر این است که آنها طی یک دوره زمانی نشت کرده و با شیرابه آلوده یا سمی خود آبهای زیر زمینی را آلوده کرده و گاز انفجاری متان را آزاد می کنند.
متان گاز سبز خانگی است که وفور و زیادی آن در نهایت به تغییرات شدید آب و هوایی و خشکی اقلیم می انجامد.نمونه چنین تغییراتی هم اکنون در دنیا قابل ملاحظه است.
جداسازی از سلامت مردم حفاظت می کند.وقتی زباله دزدها و آشغال جمع کن ها دستهایشان را داخل مخازن جمع آوری زباله می کنند تا مواد بازیافتی را بدست بیاورند, دستهایشان را زخمی می کنند و عفونت حاصل از زباله های تر یا قابل تجزیه زیستی از راه این دست های زخمی و خراشیده وارد بدنشان می شود.
اما چگونه می توان بدون حفر چاله تشخیص داد که کدام زباله ها تر و کدام ها خشکند؟
زباله های تر یا قابل تجزیه زیستی همان پسماندهای آشپزی یا زایدات آلی هستند و علاوه بر آن عبارتند از:
سبزیجات
میوه ها
گل ها
برگ های حاصل از باغ و باغبانی
تراشه های چوب و مداد
زباله های خشک که قابل تجزیه زیستی نیستند عبارتند از:
پلاستیک ها
کاغذ
شیشه
فلزات
بطری ها و جعبه های نوشیدنی ها و مواد غذایی
فویل آلومینیمی
اگر خودمان را در قبال تندرستی همه آحاد جامعه مسئول می دانیم و می خواهیم به عنوان نمونه مانع از به مخاطره افتادن سلامتی زباله دزدها و آشغال جمع کن ها شویم بهتر است جداسازی زباله هایی که در خانه ها تولید می شوند را جدی بگیریم.
وقتی مواد زاید جامد یا زباله ها بخوبی جداسازی نگردند,کمتر بازیافت می شوند زیرا بازیافتی که با جداسازی مواد از آنها توام باشد چندان ساده نیست.این عبارت دقیقا به معنای هدر دادن بسیاری از منابع معنی می شود.
چطور می توانید جداسازی نمایید؟
هم اکنون شروع به جداسازی زباله ها در خانه تان کنید.
جداسازی از ساده ترین کارهایی است که می توان انجامش داد;کاری که عموما در آشپزخانه آغاز می گردد.زباله می تواند چنان که گفته شد به دو بخش خشک و تر تقسیم شود.
دو زباله دان مجزا داشته باشید.یکی را به زباله های ترتان اختصاص دهید و در دیگری خشک ها را بریزید.
کار را با جداسازی در آشپزخانه تان شروع کنید.مابقی آنچه در خانه تان باقی می ماند را زباله خشک بگیرید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*